Türkiye Kayak Federasyonu
Belge

Stratejik Plan

Türkiye Kayak Federasyonu (TKF), günümüzde özerkleşmiş federasyonlar statüsünde faaliyetlerini sürdüren ,Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) üyeliği bulunan bir federasyondur.

Ülkemizde ilk kez 1914 yılında, Haliç’te bir marangoz atölyesinde yapılan çok sayıda kayak hayvan sırtında Erzurum’a taşınmış ve Kafkas cephesinde kayakçılar yetiştirmek üzere Erzurum’da açılan kurslarda 30 kayakçı yetiştirilmiştir.

1 Ocak 1933 yılında Galatasaray Lisesinden bir grup öğretmen ilk kez Uludağ’da kayak yaparak bu sporun Türkiye’de öncülüğünü yapmıştır.

1933-1934 yılları arasında Bursa, Ankara ve Erzurum Halkevleri ile Muhafız Alayı kayak sporu ile özellikle ilgilenmişlerdir. 1934 yılından sonra karlı bölgelerdeki Halkevleri aracılığıyla kayak sporu yurt

1939 yılında kuruluş hazırlıkları tamamlanarak “Dağcılık ve Kış Sporları” adı altında örgütlenmiş olan federasyonumuz, ilk kurulan federasyonlardan biri olma vasfını da taşımaktadır.

Cumhuriyet döneminde askeri amaçlı olarak ülkemizde faaliyet gösteren kayak sporu için 1927 yılında Eğridir Dağcılık Talimgahında kayak bölükleri oluşturuldu.

1930’lara kadar bu şekilde devam eden kayak sporunun ilk sivilleşmesi 1930 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü ve Ziraat Yüksek mektebinde Alman Beden Eğitimi Öğretmeni Ridel’in öncülüğünde malzemeler okullarca sağlanarak faaliyete başlandı. 1933 yılında İstanbul Galatasaray Lisesinde görevli bir grup Uludağ’a giderek kayak yapmaya başladı. Aynı tarihlerde Bursa Halkevi Uludağ’da, Ankara Halkevi Elmadağ’da ve Erzurum Haklevi ise Palandöken'de çalışmalarına başladı. 

Türk Spor Kurumu nezdinde yapılan girişimler neticesinde, Türk Milli Takımı Almanya’nın Garmisch Parten Kirschen kış sporları merkezinde düzenlenen kış olimpiyat oyunlarına katıldı.  Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü bünyesi içerisinde “Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu “olarak 1936 yılında ilk resmi hüviyetini kazandı. 1968 yılında Dağcılık birlikte yer alan kayak, sonrasında Türkiye Kayak Federasyonu adını aldı ve çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra 1986 yılında Türkiye Buz Pateni ve Kış Sporları Federasyonu adı altında faaliyetine devam etti, 1990 yılında da tekrar Türkiye Kayak Federasyonu olarak çalışmalarını sürdürmeye başladı.  

2018 Yılında Başkanlık görevine Ali OTO seçilmiştir. 

5 Branşta faaliyet gösteren Federasyonumuzun lisanslı sporcu sayısı, kulüp sayıları her geçen gün artmaktadır. Bu bağlamda; Türkiye Kayak Federasyonu’nun en temel stratejisi: Ülke genelinde gençlerin zararlı alışkanlıklardan kurtulmalarına yardımcı olmak, lisanslı sporcu sayısını her geçen gün arttırmak, ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil etmek. Uluslararası alanda başarılar elde ederek ülke tanıtımına katkı sağlamaktır.

Top