Davraz


Davraz

Akdeniz Bölgesinin Göller yöresinde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovasını kuşatan dağ kütlelerinden biri olup, 2637 m yüksekliğindedir. 

Dağın yüksek yamaçlarından Isparta Ovasını ve Eğirdir gölünü değişik açılardan izleme olanağı vardır.

Anadolumuzun bu yüce dağının adı ansiklopediler de DAVRAS olarak geçmesine karşın, halk söyleminde DAVRAZ biçimini almıştır.

Turizm Merkezi olarak belirlenen Isparta-Davraz Kış Sporları Merkezinde, Turizm Bakanlığınca 6 adet turistik tesis parseli ve 2 adet günübirlik tesis parseli yatırımcılara tahsis edilmiştir. Ayrıca, 3 adet kamping alanı , 11 adet günübirlik tesis alanı ve 5 adet turistik tesis parseli de tahsise çıkarılmıştır.1995 yılında Bakanlar Kurulunca Davraz Dağı Kış Sporları Merkezi çalışmaları ilk olarak Isparta Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü‘nce Kayak Evinin yapımı ile başladı.

 Bu arada elektrik, su ve ulaşım olanakları da  sağlandı.  1997 yılında yapımı tamamlan Kayak Evinin işletmesi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne devredildi. 20 oda 50 yatak kapasiteli 150 kişilik restoranı bulunan Kayak Evinin işletmesi halen bu Müdürlük tarafından  yapılmaktadır.

1998 Kayak Merkezinde mekanik Tesis olarak ilk önce 2 adet 300 m uzunluğunda Baby-Lift tesis edildi. Ancak var olan mekanik tesisler, çağdaş bir kayak merkezinin gereksinimlerini karşılayamadığından yeni bir mekanik tesisin yapılması ihtiyacı gündeme geldi.

TÜRKİYE KAYAK FEDERASYONU ETKİNLİK SPONSORLARI