Kayakla Atlama

Kayakla Atlama Hakkında

1924 yılında Fransa’nın Chamonix kayak merkezinde düzenlenen I. Kış Olimpiyat Oyunlarından bu yana olimpik kış sporları kapsamda yer almaktadır. Kuzey Disiplini branşlarından olan Kayakla Atlama; farklı ölçülerdeki rampalardan (tramplen) aşağı kaymayı, havalanmayı, mümkün olduğunca ileriye atlamayı ve ardından yumuşak bir biçimde en uzak noktaya konmayı içeren gösterişli bir spordur. Kayakla Atlama; izlemesi çok zevkli ama yapılması bir o kadar zor bir spordur. Kış Olimpiyatları içinde yeralan bir branş olan Kayakla Atlama; kış sporu olarak bilinse de yaz versiyonu da mevcuttur. Yazın; rampa (inrun) seramikten, iniş alanı ise plastik kaplamalı özel alanların ıslatılması ile yapılmaktadır.

Kayakla atlamada olimpik yarışmalar K-95 ve K-125 tepelerinden oluşan rampalardan yapılır. Bu rampaların yanı sıra; antrenman amaçlı ve diğer küçük yarışmalarda kullanılan K–5 metreden başlayan farklı büyüklüklerde rampalar da mevcuttur. 

Kayakla atlama; aşağıdaki bölümlerden oluşur :

1- Rampadan Kayma (İnrun) 

2- Rampadan Ayrılma (Take-Off) 

3- Uçuş (Flying) 

4- Yere Konma (Landing) 

5- Duruş ve Çıkış (Outrun) 

Puanlamada iki kıstas vardır; mesafe ve stil. Mesafe ve stil puanlarının toplamı sporcunun sıralamadaki yerini belirler. 

TÜRKİYE KAYAK FEDERASYONU ETKİNLİK SPONSORLARI